Login2

   

Stævner  

   

Facebook side  

   
   

Sæsonen 2019 synger nu på allersidste vers og det er tid til at afslutte årets OKE-rangliste.

 

Det har igen været en meget stille sæson. Således har jeg i år set mig nødsaget til at benytte løb med kun 4 deltagere (Skawdysten) i årets rangliste - hvilket må siges at have været til min fordel. Dermed kan jeg - for tredje gang i ranglistens historie - kåre undertegnede, Lars Nielsen, som vinder af årets rangliste.

 

 DM-Ultralang, Frederikshåb2019-04-07Påskeløb, 1. etape2019-04-18Påskeløb. 2. etape2019-04-19Påskeløb, 3. etape2019-04-20Div.løb, Grøften2019-05-05Vikingedysten, 1.etape2019-07-05Vikingedysten, 2.etape2019-07-06Skawdysten, 2.etape2019-07-13Skawdysten, 3.etape2019-07-14Div.løb, Munkebjerg2019-09-22 
1 Lars Nielsen, 50 1000 928 981 993 1000 0 0 1000 1000 0 6902
2 Louis A. Sørensen, 73 0 752 933 779 936 954 915 0 0 924 6192
3 Henrik Hansen, 73 0 659 806 801 874 954 959 0 0 952 6006
4 Peder Stephansen, 58 740 699 947 933 738 1000 0 792 789 594 5938
5 Villy Møller Hansen, 72 0 549 900 784 757 996 973 0 0 935 5893
6 Bente Pedersen, 61 697 603 808 833 783 833 1000 762 583 785 5802
7 Poul Larsen, 73 678 562 713 657 771 870 894 0 0 825 5408
8 Niels Jensen, 53 794 772 969 1000 894 0 0 0 0 828 5256
9 Mette Lolk, 54 829 847 950 797 818 0 0 0 0 926 5166
10 Anette Hansen, 70 0 489 707 771 499 838 751 0 0 526 4581
11 Rudolf Sørensen, 50 0 717 885 977 762 0 0 0 0 862 4204
12 Jørgen Bang, 68 0 556 488 626 508 0 0 581 651 706 4116
13 Lars Nissen, 54 0 635 873 882 703 0 0 0 0 691 3783
14 Sebastian Kramers Sørensen, 11 0 657 911 833 602 0 0 0 0 768 3771
15 Lissie Wolf, 70 0 730 867 547 651 0 0 0 0 906 3700
16 Hanne Jochumsen, 62 0 847 1000 981 825 0 0 0 0 0 3653
17 Ulrik Revsbech, 53 647 713 674 0 729 0 0 0 0 654 3417
18 Hans Jochumsen, 65 0 732 842 956 810 0 0 0 0 0 3340
19 Kurt Thorøe, 52 569 606 686 646 702 0 0 0 0 0 3208
20 Signe Jensen, 47 0 494 706 697 623 0 0 0 0 557 3077
21 Claudia Nissen, 53 0 490 677 696 657 0 0 0 0 358 2877
22 Freja Kramers Sørensen, 19 0 0 673 730 666 0 0 0 0 689 2758
23 Kristian Kramers Sørensen, 17 0 627 0 820 613 0 0 0 0 550 2610
24 Jeppe Bjerregård Larsen, 44 0 0 0 0 574 731 647 0 0 617 2568
25 Lars Svarer, 57 0 517 781 656 486 0 0 0 0 0 2441
26 Johanne Jensen, 19 0 366 433 593 502 0 0 0 0 371 2266
27 Marianne Schmidt, 61 0 420 598 661 501 0 0 0 0 0 2179
28 Mathias Jensen, 21 0 500 604 489 0 0 0 0 0 566 2159
29 Tobias Svarer, 25 877 0 0 0 0 0 0 0 0 997 1874
30 Tron Solberg, 62 0 476 600 642 0 0 0 0 0 0 1718
31 Knud Christensen, 63 0 479 0 590 461 0 0 0 0 0 1530
32 Tove Coops-Pedersen, 80 0 638 808 0 0 0 0 0 0 0 1446
33 Børge Rahbæk Madsen, 79 0 0 549 0 668 0 0 0 0 0 1217
34 Anne Marie Stephansen, 56 0 0 0 0 598 0 0 0 0 593 1191
35 Ole Gadsbølle, 62 0 1000 0 0 0 0 0 0 0 0 1000
35 Tonny Schwærter, 68 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1000 1000
37 Kristian Assenholt, 74 0 0 0 0 0 0 0 0 0 987 987
38 Mogens Lang Nielsen, 55 0 0 0 0 0 0 0 0 0 826 826
39 Erik Lindholdt, 57 0 0 0 0 0 0 0 0 0 795 795
40 Per Christensen, 73 0 0 0 0 0 0 0 0 0 783 783
41 Henrik B. Thomsen, 53 774 0 0 0 0 0 0 0 0 0 774
42 Inge Wiborg, 77 0 0 0 0 695 0 0 0 0 0 695
43 Palle Lang Nielsen, 25 0 0 0 0 0 0 0 0 0 645 645
44 Viggo Hansen, 81 0 0 585 0 0 0 0 0 0 0 585
45 Anna-Louise Rosenberg Palle, 34 0 0 0 0 0 0 0 0 0 571 571
46 Troels Kragh, 42 0 0 0 0 0 0 0 0 0 542 542
47 Henrik V. Stephansen, 28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 493 493
48 Jens Lauridsen, 58 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

ORanking v1.0

Tidligere vindere:

 

2017: Hanne Jochumsen

2016: Helene Nissen

2015: Lars Nielsen

2014: Lars Nielsen 

2013: Tonny Schwærter

2012: Helene Nissen

 

 

Reglement.

 

1:Alle A- og B-stævner på mellem, lang og ultralang distance samt C-stævner med tilsvarende baner og sværhedsgrad, er potentielt tællende til ranglisten.

 

2:Ranglisten er alders- og sværhedsgradsreguleret, så alle deltager på lige fod, uanset alder og køn.

 

3:Ranglisten er en "rullende" rangliste, hvor de ti stævner, med flest startende OK Esbjerg-løbere, er tællende.

 

4:De syv bedste resultater er tællende for hver enkelt deltager.

 

5:Ved afslutningen af sæsonen vil den endelige ranglistevinder blive kåret.

 

6:I tilfælde af at det, pga. ens antal deltagere, ikke er muligt at afgøre hvilket stævne der skal være tællende, er det senest afholdte stævne der er gældende.

   
   

Støt vores sponsorer  

   

Kommende aktiviteter  

Onsdag d. 13 Nov kl.19:00
Esbjerg Night Trail - Nørreskoven
Lørdag d. 16 Nov kl.13:00
Træningsløb - Klub ultralang, Blåbjerg
Onsdag d. 20 Nov kl.18:00
Vintercup 19/20 - Guldager Øst
Lørdag d. 23 Nov kl.13:00
Træningsløb - Marbæk
Onsdag d. 27 Nov kl.19:00
Esbjerg Night Trail - ukendt skov
Lørdag d. 30 Nov kl.13:00
Træningsløb - Ål Vest/Stibjerg
Onsdag d. 4 Dec kl.17:30
Vintercup 19/20 - SEPE
Onsdag d. 4 Dec kl.17:30
Vintercup 19/20 - SEPE
   

OKE Kalender  

   
November 2019
M T O T F L S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
   

Nyheder fra DOF  

   

Antal besøgende  

Antal visninger af artikler
837772
   
© ALLROUNDER