Klubmesterskab-ultralang 2010 blev afholdt på Fanø-Fuglekøjerne d. 13. maj Kr. Himmelfartsdag.

 

Dejligt løbevejr, ikke for varmt, ikke for megen sol, som dog vovede sig frem sidst i arrangementetWink. Børge stod igen for løjerne, lige rundet og med megen erfaring udi den Fanøske, bistået af Ole K og Inge siger vi der deltog mange tak for indsatsen.

Udfordring var ventet og blev opfyldt med gode stræk, vejvalg, reelle poster og vejen dertil krydret med noget kratlusk i passende mængde, det var rigtig godt. Det er ikke nemt at opfylde det hele, men det lykkedes.

Tillykke til Klubmestre-ultralang 2010:
Rudolf Sørensen, Tonny Schwærter, Mette Lolk og Palle Lang Nielsen

 

Samlet resulatliste nedenfor:

Bane 1   H17-39

Klub

11,4 km

22 poster

    Giacomo, Trento, Italy

West

2.46.51

 

    Palle Cavan

West

3.08.58

 
       

Bane 2   H40-54, D17-34

 

9,0 km

17 poster

41 Rudolf Sørensen

OKE

1.31.56

 

    Arne Bertelsen

HTF

1.38.56

 

    Niels Møller

Fros

1.39.48

 

44 Niels Jensen

OKE

1.57.43

 

43 Kurt Thorøe

OKE

2.05.00

 

45 Lars Nissen

OKE

2.13.17

 

    Lars T. Munch

Snab

2.14.50

 
       

Bane 3   H-16, H55-, D35-49

6,7 km

14 poster

59 Tonny Schwærter

OKE

1.18.29

 

45 Mette Lolk

OKE

1.23.02

 

    Sven Madsen

Fros

1.24.14

 

16 Palle Lang Nielsen

OKE

1.31.04

 

59 Jørgen Bang

OKE

1.31.45

 

53 Hanne Jochumsen

OKE

1.33.30

 

64 Louis Sørensen

OKE

1.36.48

 

56 Hans Jochumsen

OKE

1.37.09

 

46 Mogens Lang Nielsen

OKE

1.37.57

 

64 Henrik Hansen

OKE

1.47.54

 

48 Lars Svarer

OKE

1.58.45

 

    Flemming Toft

West

2.04.49

 

64 Per Christensen

OKE

- P

 
       

Bane 4   D-16, D50-

 

4,9 km

12 Poster

    Lilly Hansen

Gorm

1.08.36

 

    Asta Terkelsen

Gorm

1.20.37

 

    Ingelise Baden

HTF

2.18.00

 

63 Preben M. Henriksen

OKE

- P

 

63 Jytte Christensen

OKE

- P

 
       

Bane 5   ufk.

 

5,9 km

15 Poster

44 Ulrik Revsbech

OKE

1.12.51

 
       

Bane 6   ufk.

 

3,6 km

11 Poster

11 Troels Lang Nielsen

OKE

29.47

 

     Fam. Svarer/Lang

OKE

54.13

 
   
   

Støt vores sponsorer  

   

Kommende aktiviteter  

Lørdag d. 24 Feb kl.13:00
Træningsløb - Marbæk
Onsdag d. 28 Feb kl.18:30
Vintercup 9. afd. - Esbjerg Hafen City
Lørdag d. 2 Mar kl.13:00
Træningsløb - Nørreskoven
Onsdag d. 6 Mar kl.19:00
Klubnat - UC syd
Lørdag d. 9 Mar kl.13:00
Træningsløb - Sønderheden
Lørdag d. 16 Mar kl.13:00
Træningsløb - Grimstrup
Onsdag d. 20 Mar kl.17:30
Træningsløb -Vrøgum V, NB: ONSDAG
   

OKE Kalender  

   
Februar 2024
M T O T F L S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
   

Nyheder fra DOF  

Feed ikke fundet
   
© Orienteringsklubben Esbjerg