Elbæk plantage - 5. februar 2025 (8/9 afd.) - rettet

Vintercup logo

Jacob tog sejren! (Efter lidt tjek af O-track blev der lidt rettelser i resultatlisten).
Hvilken herlig aften i Elbæk som i øvrigt denne aften var tør og en virkelig lækker bane Erik Lindholdt havde drejet på denne flotte aften - afsluttede med dejlig varm cacao og kage.

Aften bød på flere udfald...... Lars mistede lyset, Kristian smed 6 minutter på post 6, Ole mistede tiden og Kurt kom 2 gange i mål, først start-P1 til P18-mål (37:11 minutter) og efterfølgende start-P19 til P22-mål (9 minutter).

Samlet har vi en vinder (Jacob) som ender på imponerende 700 point efter næste og sidste løb. 
Både 2. og 3. plads er også fordelt til Palle og Kristian, mens Ole, Lasse og Mogens kæmper om 4. pladsen. Så der er stadig masser at kæmpe om - men næste gang kan vi officielt kåre podiepladsvinderne. PS: Ole bliver nummer 4. da han er banelægger :-)

Resultatlisten - O-track (hele 17 track er uploaded)

Vi ses i den mørke skov....

Kommende mørkeløb:

Guldager Øst - 22. januar 2025 (7/9 afd.)

Vintercup logo

wow det var en blødt omgang, men en mega herlig bane som Poul Larsen havde drejet til de 21 løbere i skoven. Og Guldager er kendt for god mudder og nogle betaler for et mudderbad - vi fik det ganske gratis, tak for det.

Resultatlisten er lidt spændende denne gang. En "gammel" ræv, som har hentet mange flotte sejre kørte fra Kolding til Guldager og tog sejren - Sejt løbet af Marianne Lynge!

Nummer to blev Palle og hele 7 point ned til 3. pladsen som Lasse meget flot tog denne aften. De kvikke savner sikkert Jacob, men mon ikke han er blevet væk i lyngen og klitterne i Tranedal, hvor han lørdag var banelægger. Banen gav udfordringer for mange af os og stor ros til specielt Villy for at kæmpe sig igennem på 106 minutter.

PS: Hvis nogle har en mere præcist tid og ønsker den registeret, bedes I skrive til mig på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..  

Samlet betyder det at Palle kommer på førstepladsen for flest point, men kikker man på "live" listen (hvor de 2 dårligste resultater fjernes) er Jacob forsat klart i spidsen. 2 løb tilbage - alt kan ske.

Resultatlisten - O-track 

Vi ses i den mørke skov....

Kommende mørkeløb:

Oksbøl - 8. januar 2025 (6/9 afd.)

Vintercup logo

Endelig en delegave til Kristian - Han slog Jacob med 11 sekunder, men havde han løbet 2 sekunder hurtigere havde han også taget 1 point fra Jacob.

Aften bød på en lækker bane i Oksbøl og heldigvis lidt ekstra skov, hvilket også betød lidt ekstra udfordringer for flere. Kompaskurs er svært og hvid skov var ikke altid hel så let at løbe igennem som forventet.

Hvis man nørder lidt i O-track kan man se at hurtigste mand (Kristian) også havde den korteste vejvalg, 4935 meter. Flere løb ca. 100 meter ekstra. Nummer 2, Jacob løb ca. 350 meter længere hvilket sikkert var årsag til "nederlaget" til Kristian.

Resultatlisten - O-track (pt. 11 tracks på nettet)

Vi ses i den mørke skov....

Kommende mørkeløb:

Bramming - 18. december 2024 (5/9 afd.)

Vintercup logo

Det er snart jul men gaverne er ikke delt ud endnu. Jacob tog dagens sejr, Kristian stillede ikke op og Nora begynder at blande sig i topstriden.

I den samlede resultatliste er "live" resultatet opdateret og det betyder at de 2 dårligste løb er taget ud, og det betyder at Nora hopper op på en 4 plads (hun stillede ikke op de 2 første gange). Så specielt Palle og Kristian skal ikke tro at podiepladserne er vundet endnu.

Dagens vigtigste punkt var nok kortet vi løb på. Hvert år er der nye udfordringer og i år havde Henrik Hansen valgt et nyt løbsområde, hvilket var forfriskende og et sjovt nat-by-sprint.

 

Resultatlisten (opdateret 21/12) - O-track (PS: Mobiltelefon upload til O-track er stadig muligt via Strava)

Vi ses i den mørke skov....

Kommende mørkeløb:

SEPE - 4. december 2024 (4/9 afd.)

Vintercup logo

Det er ikke jule endnu - ingen gaver til Kristian. Bare 3 sekunder mindre så havde han scoret 100 point ligesom Jacob. 

Samlet er Jacob løbet fra os, men speciel Kristian og Palle kæmper om 2. pladsen og Jesper og Mogens om 4. pladsen - men husk alt kan ske eftersom kun de 7 bedste løb ud af 9 er tællende.

Største gave denne aften var nok deltager antallet på rekord 39 person og efterfølgende 35 personer til julehygge med signaturbanko. Her var der i øvrigt mange gaver, men vi var enkle der måtte gå tomhændet hjem.....

Resultatlisten - O-track (pt. 13 tracks på nettet)

Vi ses i den mørke skov....

Kommende mørkeløb:

Hjerting - 20. november 2024 (3/9 afd.)

Vintercup logo

Det gentager sig..... Vi fik alle tæsk af Jacob ;-) og hele 36 deltagere!

Kristian var længe den hurtigste, men så kom Jacob ind i en fantomtid og løb med sejren igen. Kristian fik en flot anden plads og Nora fik sig glemt ind foran Palle.

Banelæggeren var Hanne (Hans) og de havde på deres egen hjemmebane drejet et super løb, hvor den optimale baneforløb var lige godt 5 km. Uden at nævne efternavet på Ulrik så var han bare i super løbehumør og han fik kæmpet sig igennem en 6,2 km baneforløb (luftlinje 3,7km). Det er pænt godt gået......

Næste gang står det på julehyggeaften umiddelbart efter SEPE-løbet (husk 20kr gave og lidt ekstra julehyggegodter).

  

Resultatlisten - O-track (allerede 14 tracks på nettet)

Vi ses i den mørke by/skov....

Kommende mørkeløb:

   
   

Kommende aktiviteter  

Lørdag d. 15 Feb kl.13:00
Træningsløb - Østskoven NB: Nyt startsted!
Lørdag d. 22 Feb kl.13:00
Træningsløb - OK West
Onsdag d. 26 Feb kl.18:30
Vintercup - Marbæk
Lørdag d. 1 Mar kl.13:00
Træningsløb - Nørreskoven
Fredag d. 7 Mar kl.18:30
Klub nat - OK West
Lørdag d. 8 Mar kl.13:00
Træningsløb - OK West
   

OKE Kalender  

   

Facebook DOF  

   
© Orienteringsklubben Esbjerg